logo
O nas

EURO-ELEKTRO to dynamicznie rozwijająca się polska firma z ogromną energią do działania. Firmę tworzą ludzie pracujący z pasją i zaangażowaniem. Kompetencje biznesowe EURO-ELEKTRO potwierdzają liczne referencje, a zaufanie inwestorów jest najlepszym uznaniem dla najwyższej jakości produktów oraz profesjonalnej obsługi inwestycji.

Media społecznościowe
 

Jak zasila się urządzenia trójfazowe?

Większość z nas słyszała kiedyś określenie „prąd trójfazowy”, jednak nie każdy wie, co kryje się pod tym pojęciem. Prąd trójfazowy – a właściwie układ trójfazowy – można zdefiniować jako układ składający się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego, przy czym prądy są przesunięte względem siebie w fazie o 1/3 okresu. To odróżnia go od prądu jednofazowego, czyli instalacji składającej się z dwóch przewodów, w tym jednego pod napięciem i jednego neutralnego.

Czy wiesz, w jakich sytuacjach najlepiej korzystać z układu trójfazowego?

Układy trójfazowe nazywane są czasem „siłą”. Wynika to z faktu, że tego typu układy doskonale nadają się do zasilania urządzeń lub całych zestawów sprzętów zużywających dużo energii. Co w takim razie można nazwać urządzeniem trójfazowym? Do tej grupy należy z pewnością zaliczyć m.in. duże silniki elektryczne, ładowarki do samochodów na prąd, grzałki, część płyt indukcyjnych oraz niektóre piekarniki. Urządzenia trójfazowe to sprzęty, które do prawidłowego działania wymagają dużo energii, dlatego muszą być zasilane dostatecznie mocnym układem.

Co jeszcze warto wiedzieć o prądzie trójfazowym?

Układy trójfazowe to rozwiązanie dla wszystkich obiektów, które potrzebują dużo energii. Oznacza to, że jeżeli w Twoim domu znajduje się energochłonny sprzęt (np. ogrzewanie elektryczne) lub jeżeli chcesz w jednym momencie podłączać do sieci kilka urządzeń (np. piekarnik, zmywarkę i pralkę), bez ryzyka wybicia korków, układ trójfazowy to coś dla Ciebie.

Warto wziąć pod uwagę, że jeśli na co dzień nie pobierasz więcej, niż 6 kWh mocy, a jedynie wyjątkowo musisz podpiąć do sieci urządzenie pobierające dużo energii, dobrą alternatywą jest skorzystanie z agregatu prądotwórczego, czyli źródła prądu niezależnego od sieci. Należy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o dostarczanie energii do gospodarstwa domowego lub budynku firmowego, agregaty są jedynie tymczasowym rozwiązaniem. Na dłuższą metę wygodniejsza będzie zmiana instalacji na trójfazową.