logo
O nas

EURO-ELEKTRO to dynamicznie rozwijająca się polska firma z ogromną energią do działania. Firmę tworzą ludzie pracujący z pasją i zaangażowaniem. Kompetencje biznesowe EURO-ELEKTRO potwierdzają liczne referencje, a zaufanie inwestorów jest najlepszym uznaniem dla najwyższej jakości produktów oraz profesjonalnej obsługi inwestycji.

Media społecznościowe
 

Jak zbudowany jest transformator?

Transformator to urządzenie elektryczne, które pozwala zmieniać napięcie prądu przemiennego. Wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, a jego podstawowe elementy to uzwojenia pierwotne i wtórne, rdzeń magnetyczny oraz obudowa.

Za co odpowiada uzwojenia pierwotne i wtórne?

Uzwojenia transformatora są kluczowym elementem, który umożliwia przekształcanie napięcia. Uzwojenie pierwotne to cewka, przez którą przepływa prąd o określonym napięciu. Zmiana natężenia tego prądu powoduje powstanie pola magnetycznego, które oddziałuje na uzwojenie wtórne. Uzwojenie wtórne to druga cewka, która jest umieszczona w pobliżu uzwojenia pierwotnego. Gdy pole magnetyczne z uzwojenia pierwotnego przenika przez uzwojenie wtórne, indukuje w nim napięcie o innej wartości. Stosunek liczby zwojów uzwojeń pierwotnych do wtórnych decyduje o współczynniku transformacji napięcia.

Czym jest rdzeń magnetyczny?

Rdzeń magnetyczny transformatora energetycznego pełni rolę przewodnika dla pola magnetycznego, które powstaje wokół uzwojeń. Jest on wykonany z materiałów ferromagnetycznych, takich jak stal elektrotechniczna lub stopów żelaza z krzemem. Rdzeń może mieć różne kształty, np. prostokątny, cylindryczny czy toroidalny. Wybór kształtu rdzenia zależy od przeznaczenia transformatora i jego parametrów technicznych. Rdzeń składa się z cienkowarstwowych blach, które są izolowane od siebie, aby zminimalizować straty energii wynikające z prądów wirowych.

Obudowa i chłodzenie transformatora

Obudowa transformatora zapewnia ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, kurz czy uszkodzenia mechaniczne. Ponadto obudowa może pełnić funkcję chłodzenia urządzenia. W przypadku małych transformatorów stosuje się chłodzenie powietrzem — obudowa posiada otwory wentylacyjne, przez które przepływa powietrze. W większych transformatorach stosuje się chłodzenie olejowe — rdzeń i uzwojenia są zanurzone w specjalnym oleju, który odprowadza ciepło na zewnątrz obudowy.